خوش آمديد!
10:19 پنج شنبه 4 ارديبهشت ماه ، 1393
چهار علت شایع درد ناحیه مقعد





آیا می دانید چهار علت شایع درد ناحیه مقعد چیست؟
به عنوان جراحی که 15 سال سابقه درمان بیماری های ناحیه مقعد دارم، بخوبی می دانم ناراحتی و درد شما زیاد و گاهی غیر قابل تحمل است. خبر خوش این است که درد ناحیه مقعد، در 99% موارد بیماری خوش خیمی است و بسادگی قابل درمان می باشد.
شایع ترین علل درد ناحیه مقعد موارد ذیل است:
یک) فیشر یا شقاق
فیشر یا شقاق یک یا چند پارگی طولی کوچک در ناحیه مقعد است. این عارضه بسیار دردناک است و اغلب همراه چند قطره خونریزی روشن  است. درد بقدری زیاد است که بیماران اظهار می کنند چند روز غذا نمی خورند تا اجابت مزاج نداشته باشند. بعضی گزارش می کنند که در توالت از شدت درد از حال می روند. یبوست شدید یا نزدیکی از پشت از شایع ترین علل ایجاد فیشر است. درمان فیشر در مراحل اولیه بسیار ساده است. نرم نگه داشتن مزاج، استفاده از لگن آب گرم و مصرف داروهای موضعی با تجویز پزشک در 100% موارد باعث بهبودی سریع و کامل می شود.
دو) همورویید ترومبوزه
یعنی شما یک بواسیر دارید و به علت  یبوست شدید یا نزدیکی از پشت، داخل آن خونریزی کرده و خون لخته شده است. در این شرایط شما یک توده بنفش، ورم کرده و دردناک در ناحیه مقعد دارید. معمولا خونریزی وجود ندارد. درد ناگهان شروع می شود و دائمی است ولی هنگام اجابت مزاج، درد بقدری شدید است که بعضی از بیماران غش می کنند. درمان این ضایعه در مراحل اولیه ساده است. . نرم نگه داشتن مزاج، استفاده از لگن آب گرم و مصرف داروهای موضعی با تجویز پزشک در یسیاری از موارد باعث بهبودی قطعی می شود.
سه) آبسه اطراف مقعد
آبسه یعنی یک حفره پر از چرک، چیزی شبیه یک کورک بزرگ. معمولا یک توده قرمز متورم و بسیار دردناک نزیک به مقعد وجود دارد. اغلب همراه تب و لرز است. درد بتدریج شروع می شود و ظرف 2-3 روز بسیار شدید و دایمی می شود. با سرفه، عطسه و اجابت مزاج درد شدیدتر می شود. مصرف آنتی بیوتیک بتنهایی بی فایده است. متاسفانه برخی پزشکان  برای بیماران آنتی بیوتیک رنگ و وارنگ تجویز می کنند و رنج بیماران روزها ادامه پیدا می کند و بد و بدتر می شود. آبسه حتما باید با جراحی تخلیه شود. این جراحی در بیمارستان انجام می شود ولی جراحی ساده ای است و بیمار می تواند چند ساعت بعد مرخص شده به خانه برود.
چهار) هرپس (تبخال مقعدی)
تبخال مقعدی یک بیماری آمیزشی است یعنی از طریق شریک جنسی به شما سرایت پیدا کرده است. ناگهان زخمهای ریز و متعدد اطراف و داخل مقعد ظاهر می شود. درد بسیار زیاد است. گاهی برای تسکین درد مجبور به استفاده از کدئین هستید. این بیماری 2-3 هفته طول می کشد تا بهبود پیدا کند. مراجعه به پزشک برای تجویز داروهای ویژه تا بهبود کامل تبخال ضروری است.
دکتر آناهیتا چشمه علایی     متخصص جراحی عمومی
               تلفن: 44953166   www.jarahirani.com
 
 
 









کلمات کليدي : فیشر شقاق هموروئید ترومبوزه بواسیر آبسه مقعدی تبخال تناسلی هرپس ژنیتال

© کپی رایت توسط : جراح ایرانی (کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت مطالب فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است .

نوشته شده در تاریخ : 20 شهريور ماه ، 1390 (36182 مشاهده)

[ بازگشت ]